You are currently viewing Pierwsza kąpiel noworodka- na co zwracać uwagę?
pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka- na co zwracać uwagę?

kąpiel noworodka

Przed Tobą pierwsza kąpiel noworodka i zastanawiasz się, jak się na nią przygotować? Dla świeżo upieczonych rodziców, może być to nie lada wyzwanie. W tym poradniku podpowiemy na co zwracać uwagę i co będzie pomocne podczas pierwszych kąpieli.

W pierwszych dniach życia, maluszka chroni maź płodowa, dlatego kąpiel może się odbyć nawet 2-3 dni po porodzie. Część rodziców w pierwszych dniach życia maluszka, decyduje się na przemywanie mu ciała zwilżoną myjką bawełnianą. Jeśli decydujesz się na kąpiel w wanience, powinna ona trwać nie dłużej niż 2-3 minuty.

Przygotowanie do kąpieli

Przygotuj sobie wcześniej wszystkie akcesoria kąpielowe, by mieć je pod ręką. Woda podczas kąpieli powinna wynosić ok. 37 stopni. Do jej zmierzenia przydatny będzie termometr w wanience. Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, by dziecku nie było zimno. Najlepiej jeśli będzie ona wynosić ok. 24 stopnie. Koniecznie zwróć uwagę na to, by w miejscu kąpieli nie było przeciągu. Warto wcześniej nakarmić malucha, żeby był bardziej spokojny.

Pierwsza kąpiel

Na początek wystarczy mała ilość wody. Najlepiej jeśli przykryje pupę i dolną część brzuszka. Podczas wkładania maluszka do wanienki, trzymaj go pewnie jedną ręką pod pośladkami, a drugą podtrzymuj mu kark i główkę. Staraj się nie zanurzać kikuta pępowinowego. Jeśli jednak zdarzy się go zmoczyć, delikatnie wytrzyj go wacikiem po kąpieli
i regularnie przemywaj go środkiem dezynfekującym. Warto by podczas pierwszej kąpieli, noworodek był w ramionach rodziców. Będzie czuł się bezpieczniej, a kąpiel wzbudzi mniejszy niepokój. Do mycia malucha najlepiej użyć nie mydełka, a żelu hipoalergicznego, przeznaczonego dla noworodków. Dla nawilżenia skóry maluszka, można dolać do wody przeznaczone do tego emolienty. Myj noworodka jedną ręką, od szyi, tułowia, przez nóżki i kończąc na pupie. Zwracaj uwagę na wszystkie fałdki i miejsce za uszkami. Buzię dziecka najlepiej umyć przegotowaną wodą, a nie wodą prosto z wanienki. Przy następnych kąpielach, pomocne będą foteliki do kąpieli, dzięki którym mycie maluszka będzie bardziej komfortowe. Po kąpieli posmaruj maluszkowi pupę kremem ochronnym. Warto mieć również ręcznik z kapturkiem, który otuli noworodka.

Jaka wanienka będzie przydatna?

Wanienka dziecięca stworzy dla noworodka bezpieczny azyl. W dużej wannie, na otwartej przestrzeni, maluszek mógłby czuć się niepewnie. Warto maluszkowi stworzyć jak najbardziej przytulne warunki, by zaoszczędzić mu stresu w pierwszych dniach życia i przystosować się do nowego otoczenia. Dużym ułatwieniem będzie wanienka składana na stojaku, która odciąży plecy i zaoszczędzi schylania się. Większość dostępnych w primabobo wanienek, ma również termometry do pomiaru temperatury wody. Jest to duże ułatwienie, ponieważ odczucie temperatury jest dość indywidualną sprawą.

Jak często kąpać noworodka?

W upalne dni warto kąpać maluszka codziennie, jeśli jednak nie ma upałów, wystarczy kąpiel raz na 2-3 dni. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom, a częste kąpiele naruszają ochronną warstwę lipidową naskórka.

Pierwsze dni po narodzinach maluszka, są wyjątkowe, a pierwsza kąpiel tworzy niesamowitą więź między noworodkiem, a rodzicami. Warto by przebiegła spokojnie i bez stresu, dzięki czemu dziecko będzie się czuło bezpiecznie w nowym otoczeniu.